Registrujte se na dubnovou konferenci na téma týrání a zneužívání seniorů a možnosti využití restorativních přístupů. Registrace zde 25. dubna 2023 v Praze, 09:00–15:30 hod.konference a workshop v prostorách Českého… ›› více
Jsme nadšení, že díky podpoře TAČR se Institut pro restorativní justici bude podílet na novém projektu RESTABUS. Společně s katedrou sociologie FSS Masarykovy univerzity, Gerontologickým institutem a organizací… ›› více
O projektu
Inovativní cesty definice, měření prevalence a řešení seniorského abusu v ČR (včetně přenosu mezinárodních postupů dobré praxe)
Projekt aplikovaného výzkumu se zaměří na vytvoření metodiky tzv. široké definice seniorského abusu (tzv. EAN) a pilotní zavedení inovativních principů restorativní justice do řešení případů seniorského týrání, zanedbávání a zneužívání. Součástí projektu je reprezentativní výzkum v obecné seniorské populaci využívající mezinárodně srovnatelných nástrojů pro zjišťování prevalence různých forem abusu a hledání cest k jejich prevenci a řešení. Projekt je realizován v souladu s prioritami Cílů udržitelného rozvoje (SGDs) a národních strategických/akčních plánů pro seniorskou otázku a inkluzi.
Projektové aktivity
Odborná konference a workshop

Téma: týrání a zneužívání seniorů a možnosti využití restorativních přístupů.
Dne 25. dubna 2023 v Praze
Týráním, zneužíváním, špatným zacházením a podrýváním důstojnosti trpí v ČR 29 % seniorů a seniorek. Podle hrubých odhadů stojí snahy o řešení tohoto fenoménu naši společnost přes 1,5 miliardy korun ročně. Přesto hlasy obětí zůstávají skryté. Přivítáme proto kanadskou expertku Arlene Groh, která přiblíží své letité zkušenosti s problematikou týrání a zneužívání seniorů řešenou prostřednictvím restorativních přístupů.
Metodika
Bude vznikat na podzim 2023 a bude se týkat využití restorativních přístupů při zneužívání a zanedbávání péče o seniory.