Pro naplňování restorativních principů v praxi vznikly restorativní programy. Mezi ně patří především mediace, restorativní konference a kruhy.
Restorativní programy vytvářejí bezpečný prostor pro setkání oběti, pachatele, případně dalších osob. Mohou tak společně hovořit o tom, jaký měl trestný čin dopad na jejich životy a jak způsobené následky napravit.
Restorativní programy nenahrazují trestní řízení, ale doplňují ho. Probíhají paralelně nebo nezávisle na něm.
Restorativní programy poskytují
- prostor pro dialog
- dobrovolnou účast
- respekt ke každému
- prostor pro sdílení a pro vyjádření emocí
- příležitost pochopit, jak trestný čin druhému ublížil
- příležitost k převzetí skutečné odpovědnosti za důsledky vlastního jednání
- prostor pro hledání nových řešení a naplnění potřeb všech zúčastněných
- převzetí vlastní aktivity při řešení následků
Přečtěte si článek předsedkyně Institutu pro restorativní justici Petry Masopust Šachové s názvem „Proč by spolu oběti a pachatelé měli mít možnost mluvit“, který vyšel v týdeníku Respekt.
/výkonná ředitelka Mezinárodního vězeňského společenství/:Projekt Building bridges přináší hluboký vhled do bolesti obětí i situace pachatelů, pochopení, co zločin působí jednotlivcům i komunitě a přemýšlí, jak vrátit vše co nejblíže stavu před zločinem. Protože mohu v praxi (v ČR od 2015) sledovat pozitivní dopad restorativního dialogu a jeho neobyčejné výsledky, věřím plně ve smysluplnost pronikání RJ do justičního systému.
RJ vnímám jako příležitost zavádění alternativních přístupů v soudnictví, dále jako účelnou pomoc obětem, vyřešení jejich potřeb a bolestí, zároveň jako možnost změny pachatelů a příležitost pro spravedlivé vyrovnání. RJ je pro mě spravedlností budoucnosti.
Příklady restorativních programů v ČR
Mediace v trestním řízení, restorativní a rodinné konference
- setkání oběti s pachatelem za přítomnosti nestranného mediátora (mediace), podobně jako setkání v případě mladistvých obviněných (rodinné skupinové konference zahrnují také blízké obětí i pachatelů či zástupce komunity) realizuje bezplatně Probační a mediační služba
- výsledky výzkumu o rodinných skupinových konferencích v ČR realizovaných Institutem pro kriminologii a sociální prevenci
Program Building Bridges
- restorativní dialog pachatelů s oběťmi nesouvisejících trestných činů ve věznici
- ucelený program setkávání skupiny obětí se skupinou pachatelů ve věznicích za přítomnosti facilitátora realizuje v ČR organizace Mezinárodní vězeňské společenství, program probíhá i v jiných zemích
- pachatelé společně s oběťmi hovoří o přijetí odpovědnosti za zločin, rozpoznání falešné viny (oběť má pocit, že něčím zločin zapříčinila a pachatel svou vinu popírá), o náhradě za čin a diskutuje se o odpuštění. Lidé se snaží vzájemně pochopit, co ke zločinu vedlo, proč se stal právě jim, nebo co vedlo pachatele k tomu, že jednali tímto způsobem.
- Projekt probíhá v několika cyklech uvnitř věznic a má vysoce pozitivní dopad na oběti i na pachatele, kteří prvně za zločinem vidí skutečného člověka, kterému někdo ublížil, nikoliv jen paragraf, slyší jeho pocity a prožívají s ním jeho utrpení. Oběť zase vidí zranitelnost pachatele, přestává si ho démonizovat a může mu říct, co cítí, a osvobodit se od svých traumat, či osvobození nastartovat.
Program “Vnímám i Tebe”
/ředitelka Probační a mediační služby/:Restorativní justici jsem zažila v mnoha příbězích našich klientů a jejich rodin, se kterými naše služba pracovala – každý případ je jiný; když se vám ale při jejich řešení podaří navázat spolupráci s lidmi a využít přitom principy restorativní justice, vždy jsou to příběhy v něčem společné. Jsou plné vůle hledat řešení, snahy pochopit proč se čin stal, ale také obav z budoucnosti, bolesti ze ztráty, zloby. V případech jsem viděla odhodlání těchto lidí situaci zvládnout a cítíla, že nechtějí být sami a já jim mohu pomoci.
- vytvořen Probační a mediační službou (PMS) ve spolupráci s Vězeňskou službou ČR, nyní probíhá ve věznicích a také Programových centrech PMS pro pachatele vykonávající trest na svobodě
- témata dopadů trestné činnosti na oběti s důrazem na zvýšení citlivosti pachatelů k potřebám obětí, převzetí zodpovědnosti za způsobenou újmu a vedení k nápravě jsou diskutovány se skupinou odsouzených v rámci třinácti setkání; oběti jsou v programu zastoupeny videonahrávkami výpovědí o dopadech trestného činu na jejich životy
Peacemaking circles (Kruhy smíření)
- Přečtěte si o zkušenosti s realizací Peacemaking Circles v Evropě
Víte o dalších restorativních programech v Česku? Dejte nám vědět, rádi je zveřejníme. Děkujeme!