Zapojte se do dialogu #zOčídoOčí – projekce filmu a debata V rámci roadshow kampaně #zOčídoOčí, která upozorňuje na prospěšnost řešení konfliktu dialogem, cestujeme po celé ČR a představujeme jedinečný… ›› více
Tato příručka je průvodcem pro školitele, kteří vedou a facilitují školení o restorativní justici pro soudce a státní zástupce. Manuál vznikl díky odbornému konsorciu pod taktovkou European Forum… ›› více
Tato skupina je součástí evropského projektu, jehož cílem je podpořit rozvoj restorativní justice na úrovni jednotlivých států a vzájemně sdílet zkušenosti při společných setkáních. V každém z členských… ›› více
V současné době jsou v České republice příležitosti pro restorativní programy typu mediace využívány převážně v situacích méně závažné trestné činnosti. Zcela ojedinělý projekt Institutu pro restorativní justici… ›› více
V polovině měsíce ledna jsme v rámci projektu JUSTIN Erasmus navštívili rovnou dvě důležitá místa pro restorativní justici v Belgii, a to dlouhodobého partnera European Forum for Restorative… ›› více
Je tady první lednový den roku 2023 a za námi je zlomový rok pro rozvoj restorativní justice. A moc rádi bychom byli mezi prvními, se kterými do nového roku vstoupíte…. ›› více
Čím více víte, jak programy restorativní justice fungují v českých věznicích a líbí se vám, tím spíše je budete chtít využívat to říká nový článek Jana Tomáška, Evy Krulichové… ›› více
V uplynulých 8 týdnech se v prostorách věznice ve Vinařicích setkávali pachatelé a oběti vzájemně nesouvisejících trestných činů v rámci restorativního projektu Building Bridges, který spočívá ve vzájemném sdílení zkušeností s trestným… ›› více
O Institutu pro RJ
/Assessing Optimistic and Pessimistic Accounts/:Trestný čin je příležitostí, jak předejít ještě většímu zlu, a to postavit se spáchanému zlu s milostí, díky níž se život může vydat cestou lásky a péče.
Institut pro restorativní justici (IRJ) vznikl, aby dlouhodobě a systémově podporoval zapojení restorativních principů, přístupů a programů do oblasti trestní justice.
Rádi bychom přispěli k tomu, aby naplnění potřeb oběti, přijetí odpovědnosti na straně pachatele, zapojení všech trestným činem zasažených lidí do řešení dané věci, principy respektu, rehabilitace a reintegrace či dialogu se staly přirozenou součástí našeho chápání spravedlnosti a trestní justice.
Jde nám o proměnu pohledu společnosti na to, jak následky trestného činu řešit. Jde nám o systémovou společenskou změnu, v jejímž středu budou stát potřeby trestným činem zasažených jedinců, aktivní postoj k odpovědnosti a vytvoření bezpečného prostoru pro dialog a zapojení do řešení věci těch, kterým trestný čin vstoupil do života.
/The Book of Joy/:No dark fate determines the future. We do. Each day and each moment, we are able to create and re-create our lives and the very quality of human life on our planet. This is the power we wield.
Účelem Institutu pro restorativní justici je prostřednictvím podpory systémových změn a komunikace se širokou i odbornou veřejností:
Stanovy Institutu pro restorativní justici (pdf)
- prosazovat myšlenky a principy restorativní justice jak v trestním řízení, tak v širší občanské společnosti,
- vytvářet a provozovat restorativní programy ve smyslu § 39 odst. 1 písm. b) zákona č. 45/2013 Sb., o obětech trestných činů,
- vytvářet a provozovat další programy sloužící k řešení konfliktů mezi jednotlivci a skupinami obyvatel,
- poskytovat služby, pomoc a poradenství pro oběti a pachatele trestných činů, dále pro organizace a instituce pomáhající obětem, pachatelům a jejich rodinám,
- nabízet vzdělávací a osvětové aktivity na téma restorativní justice jak pro odbornou, tak širší veřejnost.
Proč je restorativní justice důležitá?
Na restorativní justici záleží stejně tak jako na úctě k lidské důstojnosti, solidaritě k různým společnostem, jako záleží na spravedlnosti a pravdě.
Tim Chapman, European Forum for Restorative Justice
Tým IRJ
Organizační tým

Petra Masopust Šachová
Petra Masopust Šachová je expertkou na restorativní justici a usiluje o její široké zapojení do českého trestního práva jak na teoretické úrovni, tak v praxi. Aktuálně koordinuje národní skupinu v rámci evropského projektu Restorative Justice: Strategies for Change a je předsedkyní Institutu pro restorativní justici. Působí taktéž na katedře trestního práva Právnické fakulty Palackého univerzity v Olomouci, kde zavedla nový předmět o restorativní justici a je odbornou garantkou programu Building Bridges organizace Mezinárodní vězeňské společenství. V červnu 2020 byla zvolena do výkonného výboru European Forum for Restorative Justice a dále je též členkou České kriminologické společnosti. Absolvovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a doktorské studium na Právnické fakultě Masarykovy Univerzity. Jako advokátka dlouhodobě působila v neziskovém sektoru, zejména ve spolupráci s organizací Člověk v tísni. Na dané téma pravidelně publikuje a přednáší v České republice i v zahraničí.

Tereza Řeháková
Tereza Řeháková pracovala dlouhodobě v Probační a mediační službě, nejprve jako probační úředník s oběťmi i pachateli trestných činů, v rámci všech obvyklých agend probace vč. alternativních trestů, přípravy odsouzených ve věznici na podmíněné propuštění a dohledů. V trestním přípravném řízení a řízení před soudem připravovala oběti i pachatele na restorativní řešení trestného činu a poté realizovala vlastní mediace či širší restorativní setkání v rámci PMS. V posledních letech působila v projektu PMS testujícím činnost parolových komisí v ČR a možnosti rozvoje restorativní praxe především ve vězeňském kontextu. Dále pracovala jako poradce pro oběti a také vedoucí pobočky neziskové organizace Bílý kruh bezpečí z.s., kde mimo poradenství konkrétním obětem koordinovala psycho-rekondiční pobyty pro oběti trestných činů a program terapeutické podpory pro zvlášť zranitelné oběti. Absolvovala řadu výcviků pro přímou práci s klienty v rámci sociální práce nejen v trestním řízení (např. práce s klienty v krizi, s traumatem, práce v kontextu pomoci a kontroly), socioterapeutický výcvik (400h) se sebezkušenostní částí a supervizí.

Anna Perdoková
Anna Perdoková vystudovala obor Sociální a mediální komunikace. V rámci programu Erasmus absolvovala semestrální studium na norské Volda University College. Po studiích pracovala nejprve jako projektová manažerka v digitální agentuře MediaFactory, následně jako koordinátorka a lektorka kurzů ve společnosti Pohyb dětem. Již od dob studií se věnovala dobrovolnictví (Hestia – program Kompas, DC Okamžik, DC FN Motol) a zážitkové pedagogice (Prázdninová škola Lipnice, Užitečný život, Hnutí Brontosaurus). Po návratu z mateřské dovolené pečuje v Institutu pro restorativní justici o fundraising.

Julie Rattay
Julie Rattay vystudovala Provozně-ekonomickou fakultu na ČZU. Po pár letech v nadnárodní korporaci nastoupila jako ekonom projektů do terénních programů Člověka v tísni. S přestávkou na mateřskou dovolenou pracuje v ČvT již 17 let. Za tuto dobu v rámci Člověka v tísni pracovala jako ekonom provozu organizace, vzdělávacích programů Varianty a JSNS, Programů sociální integrace. Má zkušenosti s financemi z českých dotací, EU grantů, dary z nadací i soukromé sféry a se zdroji ze zahraničí.

Petra Sokolová
Petra Sokolová vystudovala marketing a grafický design ve státě Washington ve Spojených státech amerických, kde odstartovala svou kariéru v reklamním světě. Většinu své 20leté profesní dráhy strávila v USA prací na kampaních pro klienty jako Nike a MGM Grand, zakládáním vlastních butikových reklamních agentur, nebo působením v korporátních marketingových týmech. V současné době velí komunikační strategii v agentuře Hanisch & friends. Jako druhé kariérní koleji se věnuje lidsko-právním tématům nejen akademicky v rámci studií obhajoby lidských práv. Přes deset let také působí v neziskovém sektoru ve sférách přímých služeb práce s obětmi, konkrétně domácího a sexuálního násilí. Dva roky pracovala jako zmocněnkyně na okresním soudu ve státu Connecticut.
Externí spolupracovníci

Lea Vaňkátová
Lea Vaňkátová vystudovala speciální pedagogiku se zaměřením na etopedii na Univerzitě Palackého v Olomouci, hodně cestovala po Evropě a Asii, krátce působila ve státním i neziskovém sektoru v práci s dospělými a dětskými klienty. V roce 2014 se měla možnost připojit k týmu projektu Probační a mediační služby „Křehká šance“, který v návaznosti 4 roky vedla jako odborný garant. Vedle jiného se tak s odborníky Probační a mediační služby, Vězeňské služby ČR, Institutu pro kriminologii a sociální prevenci a dalšími podílela na přípravě návrhu legislativní úpravy systému podmíněného propuštění, analyzovala systém bezpečného propuštění se všemi do něho zapojenými aktéry, spoluvytvářela programy s restorativními principy „Vnímám i Tebe“ a „Rozvoj restorativní praxe“. Aktuálně na mateřské dovolené se dále zajímá o téma restorativního přístupu a bezpečnější společnosti. V Institutu pro restorativní justici pracuje na překladu Průvodce restorativními programy (OSN, 2020) a koordinuje sekci Restorativní platformy. Dále spolupracuje také s Institutem pro kriminologii a sociální prevenci. Baví ji vidět svět a společnost ve všech jejich odlišnostech a hledat příležitosti, které spojují.

Jenda Žáček
Jenda Žáček je lektor a konzultant strategické komunikace a strategie značek. Pomáhá značkám i organizacím měnit svět – provází je brandingem, strategií, PR a marketingem a rozvojem. Přednáší, publikuje, konzultuje, zabývá se komunikačními a mediálními studii, rád píše. A je typický ENTJ.

Ondřej Skovajsa
Ondřej Skovajsa vystudoval anglistiku, bohemistiku a komparatistiku na FF UK. Vedle odborných prací literárněvědných a etnomuzikologických je autorem populárně naučné Stezky míru a nenásilného odporu Praha, jež vyzdvihuje v české historii osobnosti, které „nenásilně hájili život a lidská práva proti svévoli, strachu a lhostejnosti“, a dlouhodobě učí kurzy o sociální spravedlnosti pro zahraniční studenty v programu ECES na FF UK. Pro Institut pro restorativní justici z.s. přeložil Průvodce restorativními programy (OSN, 2020) a překládá i další materiály.

Anna Korandová
Anna Korandová je absolventkou Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. S pojmem restorativní justice se poprvé seznámila při psaní diplomové práce, ve které analyzovala ukládání peněžitého trestu v praxi. V rámci volnočasových aktivit pořádala simulovaná soudní jednání pro děti z dětských domovů a společně se Street Law na Právnické fakultě Univerzity Karlovy spoluorganizovala vzdělávací programy pro děti z nízkoprahových center a táborů pořádaných Člověkem v tísni. V současné době pracuje také jako asistentka soudce na Vrchním soudu v Olomouci. Vize, kterých chce Institut pro restorativní justici dosáhnout, jsou totožné s tím, jak sama vnímá nejen smysl a účel trestního řízení, ale i žádoucí proměnu přístupu veřejnosti obecně.

Zuzana Čierna
Zuzana Čierna je absolventkou Masarykovy univerzity, kde vystudovala právo na Právnické fakultě a
psychologii na fakultě Filozofické. Po studiích pracovala jako právnička v Kanceláři veřejného
ochránce práv, kde působila v rámci tzv. národního preventivního mechanismu, jehož úkolem je
chránit lidi omezené na svobodě před špatným zacházením. Později se stala asistentkou soudce
Ústavního soudu a zde působila až do odchodu na rodičovskou dovolenou. Ve volném čase pomáhala jako dobrovolník v rámci brněnské pobočky Bílého kruhu bezpečí. S tématem restorativní justice se setkala již při studiích, když se na stáži v neziskové organizaci Liga lidských práv věnovala tématu řízení ve věcech dětí mladších patnácti let. Svůj zájem a znalosti o restorativní justici prohloubila absolvováním ročního online kurzu na kanadské Simon Fraser University.
Stážisté IRJ

Jakub Novák
Jakub Novák je studentem 2. ročníku Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Už první rok studia se setkal s tématem restorativní justice, které se mu natolik zalíbilo, že se jím začal víc zabývat. Zajímá ho především restorativní justice mimo soudní řízení – ve školách, rodinách i obecně ve městech.

Kristýna Korbelová
Kristýna Korbelová je studentkou 2. ročníku Právnické fakulty Masarykovy Univerzity. S Institutem restorativní justice spolupracuje od poloviny roku 2021. Zajímá se o restorativní přístupy mimo trestní řízení, především ve školství. V budoucnu by chtěla být advokátkou a dále zvyšovat povědomí veřejnosti o Restorativní justici.
Zakládající členové

Veronika Žáčková
Veronika Žáčková se dlouhodobě pohybuje ve světě neziskového sektoru, kde se zabývá především personalistikou dobrovolníků a jejich vzděláváním. Od jara 2017, shodou okolností a náhod po návratu z mateřské dovolené, spolupracuje s organizací Naděje pro děti úplňku, z. s., od podzimu se stará o spolek po organizační a administrativní stránce na pozici výkonné ředitelky.

Adéla Hořejší
Adéla Hořejší je právní expertkou v oblasti porodnictví, v němž usiluje o změnu systému i konkrétní praxe tak, aby práva těhotných a rodících žen byla naplňována a aby nedocházelo k násilí na ženách. Vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, je advokátkou, profesně se zajímá především o ochranu lidských práv, zdravotnické právo s důrazem na práva pacientů a rodinné právo. V oblasti porodnictví zastupuje zejména ženy, které byly během raného mateřství zasaženy na svých osobnostních právech, staly se obětmi porodnického násilí. Vedla spor se státem o domácí porody před Evropským soudem pro lidská práva ve věci Dubská a Krejzová proti České republice. Před národními soudy obhajovala trestně stíhanou porodní asistentku Ivanu Königsmarkovou. Vede školení o právech a povinnostech během poskytování zdravotních služeb. Je členkou Pracovní skupiny k porodnictví pod Radou vlády pro rovnost žen a mužů.
Volné pozice
Pracuj pro institut!
V současnosti hledáme parťačku/parťáka na pozici projektového koordinátora
Chceš se podílet na společenské změně a zajímají tě lidské příběhy? Pak hledáme právě tebe!
Jsi náš člověk pokud:
- pokud tě láká různorodost náplně práce a širší záběr aktivit
- se v oblasti příprav a realizace projektů nějakou dobu pohybuješ
- jsi otevřený/á novým myšlenkám a zajímají tě sociální témata
- máš chuť poznávat zajímavé a inspirativní lidi z různých odvětví
- dokážeš pracovat plně samostatně a rád/a přicházíš s novými nápady
- umíš si zorganizovat svou práci, jsi důsledný/á a dotahuješ věci do konce
- jsi týmový/á parťák/čka, který/á rád komunikuje s lidmi
Co bude náplní tvé práce:
- administrace stávajících projektů
- vyhledávání a psaní projektových výzev ze zahraničních i českých veřejných zdrojů
- komunikace s donory
- reportování projektů
- aktivní participace na vybraných projektových aktivitách dle domluvy
- podpora při logistice a realizaci projektových aktivit
Co bys měla/ měl umět:
- samostatně vypracovávat a vyhledávat projektové výzvy, a to jak z českých veřejných zdrojů, tak evropských
- plynně hovořit a psát v anglickém jazyce na úrovni umožňující kvalitní zpracování projektových výzev
- samostatně projekty administrovat
- být flexibilní, neziskové prostředí může být někdy výzva:)
Co ti nabízíme:
- práci v časovém rozsahu cca 0,5 úvazku (k jednání)
- nástup od 1. 4. 2023 (možno i dříve)
- odpovědnost za přípravu a realizaci projektů podporující proměnu trestněprávního systému a značky Institutu
- možnost setkat se se silnými lidskými příběhy
- práci v inspirativním prostředí plném odborníků z mnoha odvětví a možnost realizovat nové nápady
- kancelář v centru Prahy (Skautský institut na Staroměstském náměstí)
- flexibilní pracovní dobu
- příjemné prostředí ve společnosti přátelských lidí s lidským přístupem
Jak přemýšlíme:
- jsme organizace, která se vyvíjí a my s ní, snažíme se proto adaptovat na změny a společně hledat ty nejlepší cesty pro všechny v týmu
- rádi nasloucháme lidem a všechny situace řešíme dialogem
- stavíme se k sobě rovnocenně a jsme nápomocni při jakémkoliv problému
- chceme, aby se každý cítil při své práci dobře a nebál se požádat o radu
Zaujala Tě naše nabídka a myslíš, že si budeme rozumět?
Pošli nám krátký motivační dopis a CV do 20. 3. 2023 na info@restorativni-justice.cz
Služby IRJ
Nabízíme a připravujeme pro vás
Institut pro restorativní justici se zasazuje o rozvoj restorativní justice v české trestně právní oblasti. Zaměřujeme se na prosazování restorativních principů v trestním řízení, zavádění restorativních programů v praxi a osvětu a vzdělávání v dané oblasti.
Iniciujeme vznik komunity restorativních odborníků, kteří sdílí své zkušenosti při aplikaci restorativních přístupů jak v teorii, tak ve své praxi. Rádi vaše restorativní snahy podpoříme! Spolupracujeme se státními institucemi, neziskovými organizacemi, univerzitami a dalšími vzdělávacími institucemi i jednotlivci. Aktuálně nabízíme nebo připravujeme:
Osvětové a advokační aktivity – informujeme o kurzech, seminářích či přednáškách k tématu v českém i evropském kontextu, vč. mezinárodních aktualit, na Facebooku Restorativní justice, spolupracujeme s českými partnery v trestní justici a souvisejících službách.
Podílíme se na realizaci evropského projektu Restorative Justice: Strategies for Change, podrobnější informace o projektu naleznete zde
Vzdělávací aktivity – pořádáme workshopy, semináře, besedy pro odbornou i širokou veřejnost. Sledujte náš kalendář. Připravujeme aktivity v rámci Týdne restorativní justice (Restorative justice week): v roce 2021 jsme uspořádali debatu Konflikt & dialog.
Chcete připravit vzdělávací kurz / workshop / seminář / webinář / besedu na míru? Dejte nám vědět na info@restorativni-justice.cz
Zpřístupňujeme zahraniční zdroje pro české restorativní publikum:
- přeložili jsme do češtiny druhé vydání skvělé publikace pro praxi Průvodce restorativními programy
- připravili jsme české titulky k vybraným zahraničním videím o restorativní justici
- jednáme o možnosti přeložení dalších klíčových publikací o restorativních tématech a jejich vydání v češtině
Připravujeme nové služby a programy:
- Mediace a restorativní konference u závažné trestné činnosti
Naše další plány? Podívejte se v novém letáku!
Spolupracujeme
Spolupracujte s námi!
Institut pro restorativní justici je členem Asociace organizací v oblasti vězeňství, České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání a také Sítě k ochraně demokracie.
Dále spolupracujeme na konkrétních aktivitách s řadou kolegů a partnerů:
- Probační a mediační služba
- Česká kriminologická společnost
- Mezinárodní vězeňské společenství
- Evropské fórum pro restorativní justici – European Forum for Restorative Justice
- Community of Restorative Researchers
- Nepal Forum for Restorative Justice
- Sprawiedliwość naprawcza w Polsce
- Why Me?
- Moderator
- Foresee
- Fórum pro lidská práva
- Restorative Justice Council
- Criminal Sanctions Agency – Finland
- Justiční akademie
- Policejní akademie
- Akademie vězeňské služby ČR
Přemýšlíte o možnostech spolupráce s námi? Napište nám na info@restorativni-justice.cz.
Kontakt
Institut pro restorativní justici, z.s.
Kubelíkova 1181/35
130 00 Praha 3
IČ: 08171424
BÚ: 2701769380/2010
info@restorativni-justice.cz
+420 777 110 712
Petra Masopust Šachová
předsedkyně IRJ
petra.masopustsachova@restorativni-justice.cz
+420 777 110 712