Příručka je jedním z klíčových výstupů intenzivní dvouleté práce Restorativní platformy. Je výsledkem spolupráce s více než padesáti odborníky, kteří na různých pozicích a úrovních v rámci trestního řízení aktivně vykonávají svou profesi. Příručku jsme představili 20. 3. 2024 na konferenci Česko restorativně: Společně od teorie k praxi.
Příručku si můžete stáhnout v PDF zde!
Co v příručce najdu?
↓ Rozklikněte si jednotlivé kapitoly Příručky ↓
První kapitola – Kontext:
Vysvětluje základní pojmy jako restorativní justice, restorativní princip, restorativní program, oběť a pachatel.
Druhá kapitola – Česká restorativní praxe:
Přináší praktický návod pro odborníky trestněprávní praxe jak tady a teď ze své pozice a za stávajících podmínek mohou maximálně zapojovat restorativní principy a podpořit dostupnost restorativních programů.
Třetí kapitola – Systémové kroky:
Otevírá nejvýraznější témata vyžadující další pozornost již konkrétních autorit, aby restorativní praxe byla více stabilním standardem trestního práva než specifikem jednotlivců.
Příběhy:
Příručka navíc jednotlivé kapitoly prokládá celkem čtyřmi příběhy z české restorativní praxe.
Mapa restorativně-trestního řízení:
↓ Rozklikněte si obrázek ↓
Konference Česko restorativně: Společně od teorie k praxi
Příručku jsme uvedli na konferenci 20. 3. 2024. Ta byla unikátním setkáním členů Restorativní platformy a dalších významných hostů. Na konferenci jsme Příručku představili, stěžejní témata jsme otevřeli v panelové diskuzi i mimo ni, závěrem jsme si vyslechli dva silné životní příběhy, do kterých výrazně zasáhly restorativní principy, či naopak jejich absence.
Rozklikávací navigace:
- 1/3 Záznam: Představení příručky
- 2/3 Záznam: Mapa restorativně-trestního řízení a panelová diskuze
- 3/3 Záznam: Příběhy
- Poděkování kmotrám příručky
- Rozhovory z konference
- Fotografie z konference
Je pro nás velmi důležité, že při představení i křtu Příručky byli přítomni lidé zapojení napříč trestním řízením. Připomeňte si s námi skrz videoreportáž příspěvky některých z nich.
„Jsem přesvědčený, že tato publikace významně přispěje k rozvoji české restorativní praxe a všem, kteří se na ní podíleli, patří mé osobní i ministerské poděkování.“
– Karel Dvořák, náměstek člena vlády, MSp ČR
„Když bude méně pachatelů, tak bude méně obětí. Restorativní cesta je léčivá a hodně přispívá k tomu, aby se snížila recidiva.“
– Gabriela Slováková, ředitelka Odboru trestní politiky, MSp ČR
„Zásadní věcí, kterou bych si přál, aby se změnila, je aby restorativní programy byly dostupné, aby jich bylo dost a aby státu stálo za to je financovat.“
– Ondřej Kubů, soudce, Krajský soud v Českých Budějovicích
„Díky tomu, co jsem tady slyšela, mám velikou naději.“
– Jana Voždová, matka zesnulého Zdeny, jehož trestní řízení pro absenci restorativních principů nikdy nepřineslo pocit spravedlnosti
1/3 Konference: Představení příručky
V úvodu konference jsme představili Institut pro restorativní justici. Navázali jsme na práci Restorativní platformy. Tu tvoří odborníci z trestní praxe, aby diskutovali možnosti začlenění restorativních principů ve všech fázích trestního řízení.
Jde o zástupce z Policie ČR, státních zastupitelství, Probační a mediační služby, Vězeňské služby ČR, advokacie, soudců všech stupňů vč. Nejvyššího soudu, odborníky ze sociálních služeb a nevládních organizací, kteří s oběťmi a pachateli trestných činů v průběhu trestního řízení pracují.
V průběhu dvou let proběhlo více než 10 online i osobních setkání s předem danými tématy a především diskuzí. To vše vedlo ke vzniku Příručky pro restorativní praxi v ČR.
2/3 Konference: Mapa restorativně-trestního řízení a panelová diskuze
První polovinou druhé části konference nás provedla Mapa restorativně-restního řízení, která zdůrazňuje vybrané restorativní principy v kontextu praxe jednotlivých profesí. Ty postupně představili jejich jednotliví zástupci z řad členů Restorativní platformy i mimo ni. V druhé polovině navázala panelová diskuze.
Tématy panelu byly:
- Standardizace vzdělávání a podpory profesionálů k RJ
- Dostupnost restorativních programů
- Legislativní ukotvení základní zásady o restorativní justici
- Podpora restorativní justice mezi profesionály a veřejností
Tomáš
Durdík
NS
Gabriela
Kabátová
MVS
Petra
M. Šachová
IRJ
Gabriela
Slováková
MSp ČR
Andrea
Matoušková
PMS
3/3 Konference: Příběhy
Mezi našimi hosty byli pozůstalí, kterým restorativní programy či naopak jejich absence zásadně zasáhly do životního příběhu. O ten se s námi podělili a my Vám tento silný zážitek můžeme přiblížit alespoň záznamem.
Celé příběhy zpracované do dvou dokumentárních videí naleznete zde.
Poděkování kmotrám příručky
Naše velké díky patří Janě Voždové a Tereze Vajtové, které s námi pokřtily Příručku pro českou restorativní praxi a staly se tak jejími kmotrami. Na konferenci s námi sdílely své životní příběhy, do kterých silně zasáhly restorativní principy a programy nebo naopak jejich absence.
Rozhovory z konference
Připravili jsme pro Vás pět rozhovorů s významnými hosty konference. Ptali jsme se jich na roli restorativních principů v jejich profesi, možnosti dalšího rozvoje restorativní justice v oblasti jejich působení, závěrem pak co by Příručce popřáli k jejímu křtu.
Karel Dvořák
Ministerstvo spravedlnosti ČR
Jaroslav Hrabálek
Policejní prezidium ČR
Václav Jiřička
Generální ředitelství VS ČR
Ondřej Kubů
Krajský soud v ČB
Gabriela Slováková
Ministerstvo spravedlnosti ČR