Aktuality

Členové Restorativní platformy již diskutují současné výzvy české restorativní praxe

Prvních setkání čtyř sekcí Restorativní platformy se v říjnu zúčastnilo přes 40 profesionálů trestně právní praxe, kteří sdíleli své postřehy k základním principům a pilířům restorativní justice a k aktuální české i zahraniční restorativní zkušenosti. Společně se zabývali otázkami jejího dalšího rozvoje a inspirací v oblasti restorativních přístupů. 

„Potřebujeme sjednotit restorativní praxi napříč Českou republikou, rozvinout její nástroje, více je využívat a sdílet naše zkušenosti.”

Již v průběhu tohoto úvodního setkání odborníci v rámci sekcí pro přípravné řízení, řízení před soudem, vykonávací i pro pomáhající profese identifikovali řadu možností, jak restorativní principy účinně zařadit do české praxe. Shodli se na tom, že jim již současný legislativní rámec nabízí možnosti, jak restorativní principy do své práce zařadit.

„Začněme s restorativním uvažováním již v nejčasnější fázi trestního řízení.”

V prvních dvou sekcích bylo hojně probíráno téma odklonů v trestním řízení a jejich využívání, a dále také obecné přístupy k poškozeným či obětem v průběhu řízení a praxe jednotlivých zúčastněných. Jako jeden z problémů současné praxe se jeví nedostek informací pro rozhodující orgány o osobách dotčených trestným činem a trestním řízením:

„Pro restorativní přístup a rozhodování v průběhu trestního řízení je velmi důležité, jaké informace o všech účastnících trestního řízení v danou chvíli máme. Pak můžeme volit vhodná řešení.”

Další sekce projednávaly možnosti restorativních programů ve všech fázích trestního řízení a svoje zkušenosti s nimi, oceňovaly interdisciplinaritu práce v rámci platformy a možnosti diskutovat konkrétní možnosti své restorativní praxe s klienty.

“RJ má zájem o člověka a umožňuje mu tak otevřít se pozitivním změnám. Restorativní  programy jsou vždy skvělá zkušenost pro vězněné.”

V rámci Restorativní platformy se setkávají zástupci Policie ČR, státního zastupitelství, Probační a mediační služby, Vězeňské služby ČR, advokacie, soudci všech stupňů vč. Nejvyššího soudu, odborníci sociálních služeb a nevládních organizací, kteří s oběťmi a pachateli trestných činů v průběhu trestního řízení pracují. Hovořili o potřebách a očekáváních svých klientů různě dotčených kriminalitou, uvažovali o možných řešeních následků trestné činnosti. Proto v této souvislosti vítají další plánovaná společná setkání s kolegy z dalších profesních sekcí, kde budou moci vše podrobně mezioborově diskutovat.

„Oběti chtějí slyšet nějakou sebereflexi od pachatele, potřebují, aby si uvědomil, jak oběti ublížil a uznal chybu.”

Vznik platformy navazuje na kroky naplánované ve Strategii restorativní justice pro ČR, kterou jsme představili v březnu tohoto roku na online konferenci Česko restorativně v rámci evropského projektu Restorative Justice: Strategies for Change. V průběhu dvou let proběhne více než 10 online i osobních setkání s předem danými tématy a především diskuzí, která povede k vytvoření praktické příručky pro restorativní praxi v ČR. 

Druhé setkání sekcí Restorativní platformy se ukuteční na přelomu listopadu a prosince, o dalších výstupech vás budeme dále informovat také na FB RestorativniJustice.

Další aktuality

Restorativní přístupy v pomáhajících profesích: Ohlasy z praxe a nové termíny pro rok 2026

/ Institut pro restorativní justici
29 / 1 / 2026

První běh kurzu má své absolventy. Přidejte se k nim v dalším termínu, registrace je otevřena. Lea Vaňkátová, Lektorka Restorativní přístup nabízí citlivý, lidský a současně moderní způsob,... ›› více

Podmíněné propuštění není odměna. Je to závazek vůči obětem i společnosti

/ Institut pro restorativní justici
27 / 1 / 2026

Petra Šach, právnička, Institut pro restorativní justici Rozhodnutí soudu nevyhovět žádosti Dominika Feriho o podmínečné propuštění z výkonu trestu odnětí svobody vyvolalo silné emoce i mediální reakce. Část... ›› více

Tři klíčové strategické dokumenty pro oblast trestní politiky

/ Institut pro restorativní justici
22 / 12 / 2025

29. října schválila vláda České republiky tři zásadní strategické dokumenty, které budou určovat směřování trestní politiky v následujících letech. Pilíře trestní politiky Koncepci rozvoje vězeňství do roku 2035... ›› více

Případ Holečkovi

/ Institut pro restorativní justici
22 / 12 / 2025

Zločin je vyřešený, vrah odsouzený, a přesto zůstává spousta nezodpovězených otázek… Johana se už nevrátí. V čem může pozůstalým pomoct setkání s pachatelem? A co se vlastně honí... ›› více

Tři podcasty o restorativní spravedlnosti

/ Institut pro restorativní justici
13 / 11 / 2025

Tři rozhovory z podcastu Hlas Heroine ukazují pohled restorativní spravedlnosti na konkrétních příbězích – od silného svědectví pozůstalé matky, přes autentickou výpověď Terezy Řehákové o restorativních setkáních, až... ›› více

Ohlédnutí: Restorativní justice jako nedílná součást moderního trestního řízení

/ Institut pro restorativní justici
6 / 11 / 2025

16.9. 2025 proběhla v Praze konference „Restorativní justice jako nedílná součást moderního trestního řízení“, kterou jsme pořádali společně s advokátní kanceláří Chrenek, Toman, Kotrba a portálem epravo.cz. Ještě... ›› více

Novela trestně právních předpisů zavádí restorativní zásadu

/ Institut pro restorativní justici
5 / 9 / 2025

Máme radost z přijetí novely trestního zákoníku a řádu, která zavádí restorativní zásadu. Orgány činné v trestním řízení se tak mají více soustředit na oběti, jejich újmu, přijetí... ›› více

Tři příběhy o síle restorativní spravedlnosti

/ Institut pro restorativní justici
4 / 9 / 2025

Ze spolupráce s magazínem Heroine.cz vznikla série tří silných příběhů z Česka i ze zahraničí, které ukazují, co znamená restorativní justice v praxi a jak funguje náš program... ›› více

Všechny aktuality →