V období října 2019 až března 2020 proběhlo v rámci projektu Restorative justice: Strategies for Change deset workshopů s celkem 147 účastníky, kteří pracují v systému trestní justice či postpenitenciární péče. Po představení principů restorativní justice vč. Doporučení Rady Evropy týkající se implementace RJ do evropských trestních systémů byli účastníci dotazováni na názor na překážky rozvoje RJ v ČR a dále na možnosti jejich osobního či profesního přispění k rozvoji RJ v českém prostředí.
Za největší překážky v rozvoji RJ přítomní považovali nedostatek informací o principech, přínosech a konkrétních možnostech využití restorativních principů v českém prostředí. S čímž poté souvisí obavy z obvyklých způsobů myšlení jak odborné tak široké veřejnosti, která bývá naladěna represivně a obecně odmítá nové přístupy.
…Pracovníci trestní justice i klienti sami nemají dostatek informací o možném využití restorativního přistupu při řešení trestné činnosti…
Na otázku “Čím mohu osobně či profesně přispět k rozvoji RJ v ČR?” jsme nejčastěji slyšeli reakce odkazující na odhodlání přispět k osvětě restorativní justice nejen v teoretické rovině, ale i v každodenní práci účastníků workshopu nejen s klienty, ale i směrem ke svým kolegům. Stejně tak považují za důležité přiblížit např. konkrétními příběhy restorativní praxi v běžném životě české společnosti.
…být otevřený novým nápadům a přístupům, změnit sám sebe, protože od osobního postoje začínáme měnit svět…
Výstupy k workshopů jsou nyní podrobně zpracovávány a diskutovány členy české skupiny projektu do podoby nové Strategie rozvoje restorativní justice v ČR.