Konference je sice za námi, její témata a příběhy ale rezonují dál. Příručka pro českou restorativní praxi, kterou jsme na konferenci představili, otevírá otázky, které jsou důležitým vodítkem pro pokračování diskuzí na úrovni vedení příslušných organizací i ministerstev. Je pro nás proto velmi důležité, že při jejím představení i křtu byli přítomni lidé zapojení napříč trestním řízením. Připomeňte si s námi skrz videoreportáž příspěvky některých z nich.
„Jsem přesvědčený, že tato publikace významně přispěje k rozvoji české restorativní praxe a všem, kteří se na ní podíleli, patří mé osobní i ministerské poděkování.“
Karel Dvořák, náměstek člena vlády, MSp ČR
„Když bude méně pachatelů, tak bude méně obětí. Restorativní cesta je léčivá a hodně přispívá k tomu, aby se snížila recidiva.“
Gabriela Slováková, ředitelka Odboru trestní politiky, MSp ČR
„Zásadní věcí, kterou bych si přál, aby se změnila, je aby restorativní programy byly dostupné, aby jich bylo dost a aby státu stálo za to je financovat.“
Ondřej Kubů, soudce, Krajský soud v Českých Budějovicích
„Díky tomu, co jsem tady slyšela, mám velikou naději.“
Jana Voždová, matka zesnulého Zdeny, jehož trestní řízení pro absenci restorativních principů nikdy nepřineslo pocit spravedlnosti
Příručka pro českou restorativní praxi
Příručku pro českou restorativní praxi najdete zde.
Poděkování kmotrám příručky
Naše velké díky patří Janě Voždové a Tereze Vajtové, které s námi pokřtily Příručku pro českou restorativní praxi a staly se tak jejími kmotrami. Na konferenci s námi sdílely své životní příběhy, do kterých silně zasáhly restorativní principy a programy nebo naopak jejich absence.