V uplynulých 8 týdnech se v prostorách věznice ve Vinařicích setkávali pachatelé a oběti vzájemně nesouvisejících trestných činů v rámci restorativního projektu Building Bridges, který spočívá ve vzájemném sdílení zkušeností s trestným činem a diskusí nad tématy souvisejícími s vinou, přijetím zodpovědnosti, odpuštěním nebo smířením.
Building Bridges je restorativní program, který v několika českých věznicích provozuje Mezinárodní vězeňské společenství. Cílem této organizace stojící na základech křesťanství a restorativní justice je pomáhat obětem trestných činů, odsouzeným, propuštěným, jejich rodinám, ale i justičním pracovníkům. Osmitýdenní pravidelné setkávání 6 obětí a 6 pachatelů vzájemně nesouvisejících trestných činů v prostorách věznice za přítomnosti facilitátora poskytuje zúčastněným bezpečný prostor, kde mohou sdílet své autentické příběhy, vyslechnout si, co prožívají lidé, kteří se ocitli v podobné životní situaci, a být si navzájem oporou.
Účast v programu funguje na bázi dobrovolnosti. Oběti se mohou do programu samy přihlásit. Pachatelé, kteří mají odvahu se postavit sami sobě a nastartovat změnu, se mohou zapojit jen ve vybraných věznicích, kde projekt funguje, a jsou vybíráni po konzultaci s personálem věznice, zejména s vězeňským terapeutem. Na začátku se sejdou v jedné místnosti lidé, kteří si jsou navzájem úplně cizí. Jediné, co je spojuje, je zkušenost s trestným činem. Následují pravidelná týdenní setkání, kde se hovoří o zločinu, přijetí odpovědnosti za něj, o možném odčinění a neméně důležitým tématem je odpouštění. Vše probíhá pod dohledem facilitátorů, kteří účastníky dialogem provádí od začátku až do konce, který však bývá pro všechny zúčastněné novým začátkem, přemostěním do nového života.
První prosincový večer proběhlo ve Věznici Vinařice nedaleko Kladna poslední z řady setkání, kde se účastníci společně ohlédli za proměnou, kterou během programu prošli. Přečetli si dopisy, které sami sobě napsali na úvodním setkání a diskutovali nad tím, jak se jim podařilo naplnit svá očekávání a jak je účast v programu posunula.
Pachatelé procházeli hlubokou sebereflexí. V útulné místnosti, s vánočními dekoracemi a bábovkou na stole, která byla v silném kontrastu s okolními prostory věznice, zaznívaly zcela zásadní otázky.
Zasloužím si odpustit? Dokážu si konečně vážit sám sebe? Mohu dělat věci tak, abych na sebe byl pyšný?
Všudypřítomný byl pocit úlevy a vděčnosti, že mohli sdílet problémy, s nimiž se ve výkonu trestu potýkají.
Snažím se poznat sám sebe, stát se lepším, přemýšlet nad svým chováním. Dalo mi to nejvíc ze všech terapií, kterými jsem prošel..“
hodnotil jeden z pachatelů účast na mostech, jak se také restorativnímu programu Building Bridges mezi zainteresovanými přezdívá, a zároveň vyjádřil svůj obdiv obětem, že se do programu přihlásily.
Jaké byly dojmy obětí?
Podařilo se mi získat odstup, nadhled. Přijmout věci, tak jak jsou. Stalo se mi to a umím s tím pracovat.
Všichni zúčastnění oceňovali příležitost nasdílet svůj příběh s úplně cizími lidmi, kteří však na závěr celého programu už tak cizí nejsou. Některé z obětí mluvily o tom, že až tady se někomu poprvé otevřely.
Člověk vidí, že v tom není sám.
Building Bridges jako jediný program svého druhu u nás od roku 2015 přináší do českých věznic alternativní přístup vedoucí k účelné pomoci obětem, vyslechnutí a vyřešení jejích potřeb, který zároveň nabízí pachatelům opravdovou změnu, možnost vykročit po výkonu trestu do světa správnou nohou. Letos se pomyslné mosty budovaly kromě Vinařic také ve věznicích v Pardubicích a Jiřicích. Pozitivní dopady projektu Building Bridges nám ukazuje, že pronikání restorativní justice do justičního systému je smysluplnou alternativou, které by se mělo dostat více prostoru.
V rámci spolupráce s Institutem pro restorativní justici napsala Tereza Pitterlingová, studentka právnické fakulty UK.