V posledních 10 letech bylo zveřejněno několik mezinárodních právních a politických nástrojů na podporu využití restorativní justice ve věcech trestního soudnictví. Počínaje přijetím směrnice EU o obětech v roce 2012, první závazné legislativy EU definující a informující o vysoce kvalitních službách restorativní justice podporujících a chránících oběti trestných činů, až do Benátské deklarace Rady Evropy v roce 2021, jednomyslně přijaté ministerstvy spravedlnosti Rady Evropy, posilující doporučení Rady Evropy z roku 2018 věnované úloze restorativní justice v trestních věcech, oblast restorativní justice rychle pokročila i ve své praxi. Oblasti aplikace restorativní justice v rámci systému trestního soudnictví se skutečně rozšířily na různá stádia trestního řízení i na nejsložitější a nejzávažnější trestné činy, jako je genderově podmíněné násilí, zneužívání dětí a násilný extremismus. Navzdory vývoji politiky a inovativním postupům podporovaným výzkumem založeným na důkazech zůstává restorativní justice nedostatečně využívána z různých důvodů, které ovlivňují přístup k těmto službám, jako je nedostatek povědomí a spolupráce s potenciálními předávajícími orgány (např. ) a nedostatek dobře financovaných vysoce kvalitních služeb restorativní justice ve všech zemích.
Tento mezinárodní seminář si klade za cíl vytvořit most mezi politikou a postupy v oblasti restorativní justice. Zaměření je dvojí:
- Diskutovat o tom, jak může politika podporovat rozvoj postupů restorativní justice, institucionálně a konkrétně, na regionální, národní a mezinárodní úrovni;
- Uvažování o dalších nově vznikajících oblastech politiky, kromě těch, které přímo souvisejí s restorativní justicí, které se zaměřují na kritické oblasti aplikace restorativní justice (např. genderově podmíněné násilí, polarizace a nenávist, rasismus, vazby na podporu obětí, probaci a vězeňskou práci).
Program bude zahrnovat plenární zasedání a paralelní workshopy. Plenární zasedání poskytnou „nejnovější poznatky“ z hlediska mezinárodních právních a politických nástrojů v oblasti restorativní justice a politické práce Evropského fóra pro restorativní spravedlnost (včetně Evropské sítě pro politiku restorativní justice založené v roce 2018 a projektu Strategie restorativní justice pro Změna začala v roce 2019). Paralelní workshopy budou věnovány vznikajícím politickým oblastem a konkrétním postupům důležitým pro přístup k vysoce kvalitním službám restorativní justice, za podpory zástupců našich pracovních skupin a výborů.