Patnácti odborníkům z řad poskytovatelů služeb jsme dali teoretický základ a první praktické zkušenosti ve facilitaci restorativních setkání.
Restorativní programy typu mediace nebo konference jsou v ČR využívány převážně v situacích méně závažné trestné činnosti. Ze zahraniční i domácí pilotní praxe ale víme, že právě v případech závažné kriminality může restorativní program a přístup znamenat klíčový přínos, a to jak pro oběť, tak pro pachatele, pozůstalé i širší komunitu.
Institut pro restorativní justici proto v říjnu 2024 realizoval zcela ojedinělý kurz pro facilitátory restorativních setkání, a to v podobě týdne ověřené teorie, komplexně zpracované metodiky a příkladů z praxe restorativních dialogů obětí a pachatelů v případech trestné činnosti se závažným dopadem.
Velké díky patří všem patnácti nestátním neziskovým organizacím, ze kterých k nám účastníci přišli.
Kdo je to facilitátor?
- Školení odborníci, tzv. facilitátoři, pomáhají lidem zasaženým trestným činem či jiným zraňujícím jednáním ve vrovnání se s jeho následky a obnově narušených vztahů.
- Jejich rolí je práce s obětí, pachatelem i dalšími zasaženými osobami.
- Facilitátoři je indivuduálně připravují na případné společné setkání, zároveň je celým restorativním programem provázejí.
- Pracují ve dvojicích, s intervizní podporou a pravidelnou odbornou supervizí.
A jakým tématům jsme se v rámci školení věnovali?
- hodnoty a principy restorativní spravedlnosti,
- co je a není restorativní justice,
- historie a současný stav RJ v Česku a Evropě,
- finský dokument Z očí do očí a finská restorativní praxe,
- přínosy restorativní spravedlnosti,
- fáze restorativního procesu,
- nácvik modelového rozhovoru v úvodní fázi restorativního procesu,
- rozbor dvou reálných kazuistik našeho pilotního programu ReSet,
- návštěva tří facilitátorů z praxe nevládního sektoru a prezentace jejich zkušeností,
- trauma informovaný přístup v restorativní práci pod vedením Šárky Weberové z Institutu pro prevenci a léčení traumatu, z.s.,
- tzv. zprostředkované setkání, příprava přímého setkání, konkrétní kazuistika z věznice zaměřená na průběh setkání,
- modelování restorativního setkání,
- shrnutí, reflexe a příprava na další spolupráci v konkrétních případech restorativního programu ReSet.
A co dál? Druhý stupeň přípravy budoucích facilitátorů se zaměří na rozvoj jejich dovedností v praxi. Postupně se zapojí do našeho restorativního programu ReSet, který poskytuje možnost restorativních setkání obětem, pozůstalým, pachatelům i dalším lidem zasaženým trestným činem. Budou si tak moci projít celým procesem připravujícím klienty na restorativní setkání – vše za silné intervizní, supervizní a metodické podpory nás i zkušenějších kolegů facilitátorů.