Jak kreativně komunikovat téma restorativní justice? Hledali jsme odpovědi na letním institutu v Irsku
O prázdninách se toho dělo opravdu hodně a navštívili jsme nejen Finsko, ale také Irsko. Předsedkyně IRJ Petra Masopust Šachová se v srpnu zúčastnila Letního institutu restorativní justice a inovací v oblasti designu na univerzitě Maynooth.
Událost spojila dohromady 28 akademiků a členů sítě Restorative Justice Pedagogy Network ze šestnácti zemí, kteří společně zkoumali, jak lépe komunikovat téma restorativní justice různým cílovým skupinám se zaměřením na vzdělávání veřejnosti. Všichni účastníci společně hledali nové způsoby, jak tohoto cíle dosáhnout pomocí technik nejen z restorativní praxe, ale také z oblasti inovací v designu. Ústředním nástrojem velmi poutavých workshopů byl tzv. „design thinking“ při hledání řešení. Ten umožňuje pomocí kreativního procesu zaměřeného na potřeby těch, kterým je služba určena, docházet k řešením. Ty opravdu odpovídají potřebám daného člověka nebo skupiny.
Během několika dní tak všichni díky kreativnímu procesu a přednáškám odborníků vytvořili velmi originální nástroje, jak témata restorativní justice předávat. Vznikl nový dětský superhrdina, který by se mohl objevit v televizním pořadu, školící aplikace pro policisty, na kterou by veřejnost mohla nahrávat materiály nebo také pivní tácky a další způsoby, které povzbuzují lidi k diskuzi na téma restorativní justice.
Z této zajímavé zkušenosti vyplynulo, že činnosti v rámci workshopů budou sloužit jako podklad pro mnoho dalších aktivit, včetně pedagogické a advokační činnosti v oblasti restorativní justice.
Děkujeme všem organizátorům, kteří událost hostili a umožnili nám být u toho: Dr. Ian Marder (odborný asistent v oboru kriminologie, School of Law and Criminology), Dr. Threase Finnegan-Kessie (manažerka inovačních projektů, Mi:Lab), Trevor Vaugh (hlavní výzkumník, Mi:Lab) a Layne Aston (výkonná asistentka, Mi:Lab), Department of Law, Maynooth University a Innovation Lab.