V úterý 22. února si po celé Evropě připomínáme den obětí. Doprovodné akce mají oběti podpořit a zvýšit povědomí o jejich právech a potřebách, které jsou často přehlíženy. V Česku oběti píší vzkazy jiné oběti a vzájemně tak sdílí své příběhy, zkušenosti a pocity. Oběti trestných činů nebo konfliktů, široká veřejnost a profesionálové, kteří přichází s oběťmi do kontaktu se mohou připojit k online i offline akcím, které uzavírá program ve spolupráci s pražským Atriem na Žižkově, kde se vzkazy obětí odhalí veřejnosti.
Institut pro restorativní justici společně (IRJ) s Probační a mediační službou (PMS), Mezinárodním vězeňským společenstvím (MVS) a dalšími partnery, zvou k zapojení do oslav u příležitosti Evropského dne obětí 22. února 2022, které mají upozornit na to, jak důležité je, dát obětem prostor promluvit o svých pocitech a poukázat na jejich práva a potřeby. Ty nejsou vždy během trestního řízení ani po něm naplněny. PMS se zapojí se svými aktivitami ve spolupráci s Policií ČR. Na aktivity navazují další offline i online události.
„Přeji, ať je cesta k odpuštění úspěšná, šrámy, co nejdříve zahojené a život už jen krásná a poklidně plynoucí plavba na klidné hladině,“ píše ve svém vzkazu jedna z obětí v rámci psaní dopisů jiné oběti
Den vyvrcholí veřejnou akcí Den obětí, den objetí s projekcí finského filmu Z očí do očí a diskusním setkáním s oběťmi trestných činů, které mají zkušenost s restorativními přístupy, v pražském Atriu na Žižkově od 17.00 hod. Lidé si zde mohou přečíst unikátní vzkazy obětí. Pro milovníky umění se uskuteční také komentovaná prohlídka stávající výstavy Sváteční umění ve spolupráci s galerií Atria a nebude chybět ani performance vystavujících umělkyň s jejich vyjádřením k tomuto dni.
„Jedním z hlavních impulzů pro rozvoj restorativní justice je snaha pomoci obětem trestných činů s nápravou způsobené újmy, zajištěním jejich práv a potřeb a vytvořením prostoru promluvit o tom, jak se cítí a co prožívají. Den obětí je pro profesionály i veřejnost skvělou příležitostí, jak oběti podpořit a připomenout si, jak je důležité a prospěšné promluvit o svých zkušenostech z očí do očí,“ uvádí Petra Masopust-Šachová, předsedkyně IRJ.
„Je důležité mluvit o tom, že oběti nemohou za to, co se jim stalo a my jim chceme a budeme naslouchat a pomáhat. A děláme to již od roku 2014 v rámci našeho projektu Building Bridges, kde se setkávají k dialogu nesouvisející pachatelé a oběti a sdílejí své příběhy. Projekt má pozitivní výsledky. Oběť vidí za pachatelem skutečného člověka, slyší jeho motivace k činu, může mu říct co cítí a osvobodit se tak od svých traumat, nebo osvobození nastartovat,“ uvádí Gabriela Kabátová, výkonná ředitelka MVS.
Vůči oběti je potřeba projevit empatii a umožnit jí vyrovnat se s prožitým traumatem. Právě principy restorativní justice (RJ) dávají oběti hlas, příležitost sdílet svůj příběh bez odsouzení a s respektem k tomu, co se jí stalo. Oběť díky RJ získává důležité odpovědi na otázky od pachatele a mluvit o tom, co jí čin v životě způsobil.
Institut pro restorativní justici vznikl v roce 2019 a usiluje o zapojení restorativních principů, přístupů a programů do oblasti trestní justice. V roce 2021 se podílel na vzniku Strategie restorativní justice pro ČR, k jejímuž naplňování se v programovém prohlášení přihlásila i vláda Petra Fialy. Vizí Institutu je, aby se naplnění potřeb oběti, přijetí odpovědnosti na straně pachatele, zapojení všech trestným činem zasažených lidí do řešení dané věci, principy respektu, rehabilitace a reintegrace či dialogu staly přirozenou součástí chápání spravedlnosti a trestní justice.
Harmonogram doprovodných akcí:
17. 2.
19:00 Live chat s ředitelkou MVS Gabrielou Kabátovou k tématu oběti a viny,
online Facebook MVS
22. 2.
17:00 Prohlídka výstavy Sváteční umění, Atrium Žižkov
17:30 Symbolický happening k tématu obětí, Atrium Žižkov
18:00 Projekce filmu Z očí do očí, Atrium Žižkov
19:15 Diskusní setkání s oběťmi trestných činů, Atrium Žižkov