V úterý 19. dubna 2022 se v pardubické věznici uskutečnilo poslední setkání obětí a pachatelů trestné činnosti v rámci běhu programu Building Bridges a Institut pro restorativní justici mohl být u toho prostřednictvím kolegyně Terezy Dleštíkové.
Tento projekt naplňující principy restorativní justice probíhal po dobu osmi týdnů od podzimu roku 2021 pod záštitou Mezinárodního vězeňského společenství poprvé ve věznici Pardubice. Pravidelně každý týden se v něm setkávalo 6 obětí a 6 pachatelů nesouvisející trestné činnosti, aby mohli hovořit o svých pocitech, potřebách i dopadech trestného činu na jejich životy.
Závěrečné setkání projektu je otevřené širší veřejnosti, neslo se ve velmi přátelském duchu a bylo z něj patrné, že program byl značným přínosem jak pro oběti, kterým se dostalo příležitosti sdílet následky trestného činu přímo s osobami, které se trestné činnosti dopustily, tak pro pachatele ve vězení, u kterých se projevovala ohromná míra sebereflexe. Obě skupiny cítily vzájemný respekt a přijetí, přičemž velmi oceňovaly mezilidský rozměr celého programu.
Toto setkání tak přestavovalo nejen velkou satisfakci pro samotné účastníky projektu, ale je i jasným signálem toho, že restorativní přístupy při reakci na trestnou činnost mají smysl. I když charakter trestné činnosti není v tomto kontextu až tolik podstatný, nejednalo se zdaleka o oběti ani pachatele trestné činnosti bagatelní. V praxi se tak potvrzuje, že restorativní justice má velký potenciál bez ohledu na závažnost trestného činu; spíše záleží na účastnících jako takových a jejich chuti a odhodlání se restorativního programu zúčastnit.
Více o tomto setkání si přečtěte také na stránkách MZV: