Předsedkyně Institutu JUDr. Petra Masopust Šachová, Ph.D. přednášela koncem listopadu 2024 na bělehradské XIV. výroční konferenci Victimology Society of Serbia s názvem „Péče o oběti a cesty k uzdravení“. Na akci vystoupila z pozice Board Member Evropského fóra pro restorativní justici.
„Nejzajímavější pro ně bylo, když jsem vyprávěla o naší práci v ČR. Jak se snažíme v rámci restorativního přístupu měnit systém tak, aby dával smysl – pro oběti, pachatele, jejich rodiny, komunity, ve kterých žijí. Aby naplňoval potřeby obětí, dával jim hlas a vedl pachatele k přijetí odpovědnosti a krokům k nápravě. Pozornost zaujala naše Příručka pro českou restorativní praxi,“
doplňuje Petra Masopust Šachová.
Překlad anotace Petřina příspěvku
Dr. Petra Masopust Šachová: Perspektiva restorativní justice na cestu uzdravení obětí
„Beru si zpět svou sílu,“ jsou slova ženy, která přežila znásilnění.
„Nemusím mu odpustit, ale už ho nemusím nenávidět,“ řekl otec, jehož syn byl zavražděn.
Tato slova pocházejí od obětí, které se v restorativních programech setkaly se svými pachateli.
Restorativní justice představuje paradigma schopné transformovat pojetí současných justičních systémů a odvést je od hlavního zaměření na trestání pachatelů. Potřeby obětí a jejich hlas by měly stát v centru trestních justičních systémů. Jen tak můžeme prohlásit, že „spravedlnosti bylo učiněno zadost“. Restorativní justice formuluje a prosazuje právo každého na přístup k restorativnímu řešení. Ve středu pozornosti příspěvku budou přínosy restorativní justice pro oběti, spolu s odpovídající potřebou reformulace hlavních cílů trestního řízení a myšlení trestněprávních institucí.
S restorativními principy můžeme vytvořit systém spravedlnosti, který dává smysl a nabízí uzdravení všem, kterých se trestný čin dotkl: obětem, pachatelům, jejich rodinám, komunitám, ve kterých žijí, i společnosti jako celku.