Ve spolupráci s Probační a mediační službou jsme k jednacímu stolu pozvali stěžejní poskytovatele služeb napříč nevládním sektorem, odborníky teorie a praxe trestního řízení i představitele Ministerstva spravedlnosti. Společně se pokusíme formulovat konkrétní kroky, které mohou Česko posunout k naplnění práva každého člověka na restorativní program v každodenní praxi. Událost proběhne v listopadu v rámci Týdne restorativní justice, a to na půdě a pod záštitou Ministerstva spravedlnosti.
„Legislativa i dotační programy předpokládají poskytování restorativních programů od nevládních organizací, ale ty jsou realizovány minimálně. Proč? Chybí spolupráce institucí, jejich informovanost o dalších poskytovatelích restorativních programů, sdílení zkušeností, vzdělávání k restorativní justici i dostatečné financování ze strany státu. Máme ambici to změnit. Potřebujeme konkrétní vizi, která vyžaduje společnou diskuzi zainteresovaných klíčových státních institucí a nevládních organizací.“
Petra Masopust Šachová, předsedkyně IRJ.
Jaké výzvy a otázky nás čekají?
KVALITA
- Má stát vyžadovat a kontrolovat základní požadavky na fungování jednotlivých typů restorativních programů?
- Mělo by být označení programu za “restorativní” tímto podmíněno?
ORGANIZACE
- Je spolupráce mezi státním a nestátním sektorem v poskytování restorativních programů dostatečná?
- Lze dobrým nastavením rámce této spolupráce podpořit kvalitu, odbornost, funkčnost a stabilitu ve financování systému?
ODBORNOST
- Jsou jasně formulovány požadavky na potřebnou kvalifikaci a zkušenost facilitátorů a mediátorů restorativních programů?
- Lze tímto směrem podpořit jednotný minimální standard poskytovaných služeb?
LEGISLATIVA
- Podporuje současná zákonná úprava rozvoj a růst dostupnosti restorativních programů?
- Je legislativní rámec ideálním prostředím pro spolupráci mezi státním sektorem a nestátními poskytovateli?
FINANCOVÁNÍ
- Je financování překážkou rozvoje výše zmíněných oblastí?
- Jsou zdroje alokovány dostatečně?
„Ke kulatému přinášíme naši vlastní zkušenost s realizací restorativního programu. Služeb našeho programu ReSet mohou využít všichni, kdo byli zasaženi jakýmkoliv zraňujícím jednáním – oběti, pachatelé, další zasažení lidé, komunity, jejich rodiny, blízcí i pozůstalí. Program se neomezuje ani v závislosti na konkrétní fázi trestního řízení. Pomoc může vyhledat kdokoliv a kdykoliv – před zahájením, v průběhu i po skončení trestního řízení.“
Tereza Řeháková, ředitelka programů IRJ.
Z řad nevládních poskytovatelů služeb jsme k jednání pozvali:
(Kapacita této akce je naplněna. Budou však následovat další setkání, u kterých rádi přivítáme i další partnery zejména z řad NNO.)
Sledujte nás pro aktualizace!
Aktualizace budeme v následujících dnech zveřejňovat na našich sociálních sítích. Sledujte je, ať vám nic neunikne!