Aktuality

10. setkání Restorativní platformy

Ve středu 8. března 2023 se uskutečnilo 10. setkání Restorativní platformy, které bylo věnováno tématu vzdělávání v tématech restorativní justice v rámci následujících profesí: policisté, státní zástupci, soudci, advokáti, pracovníci Vězeňské a Probační a mediační služby a nevládních organizací pracujících s oběťmi nebo pachateli trestných činů.

Cílem setkání bylo mimo jiné zjistit, jak je vzdělávání o RJ pro dané profese přístupné, s jakými výzvami se potýkají a jaké změny by uvítali. Jedním z nejčastěji opakovaných návrhů bylo zahrnout vzdělávání o restorativní justici, jejích principech a uplatňování do již stávajících, či nově vznikajících seminářů/vzdělávání. Restorativní justice by podle účastníků setkání měla představovat nedílnou, integrální součást stávajícího systému. Nutným krokem je motivovat a zapojit širší okruh trestně právních profesionálů:

 „Pokud chceme změnit fungování soustavy a nedělat z RJ exkluzivní směr, potřebujeme namotivovat a dostat do systému vzdělávání větší okruh kolegů, kteří by tam sami od sebe nepřišli.“ 

Martin Lýsek, soudce Krajského soudu v Ostravě, pobočka v Olomouci

Jaroslav Hrabálek z Policejního prezidia hovořil o aktuálním posunu ve vzdělávání policistů v tématu RJ a o konkrétních novinkách, které budou realizovány díky jeho aktivitě v rámci Restorativní platformy a ve spolupráci s Institutem pro restorativní justici. Uvedl také, že povědomí policistů na všech úrovních v tématech RJ bude dále cíleně zvyšováno.

Setkáním rezonovala potřeba zařazení příbuzných disciplín do formalizovaného vzdělávání Justiční akademie, např. kriminologie, psychologie, vězeňství a další, a společně se vzdělávat v tématech nejen RJ. Debata na seminářích složených z různých odborníků trestního řízení potom dostává úplně jiný rozměr, protože přítomnost kolegů jiné profese pracující v trestním řízení se stejnými osobami může otevřít oči a „nezapouzdřit se“ v problémech své vlastní profese.

Velmi pozitivním aspektem tohoto online setkání byla kvalitní a přirozeně vstřícná debata zúčastněných. Oceňujeme zejména vzájemnou komunikaci mezi jednotlivými profesemi s vytyčením konkrétních potřeb či návrhů, které by bylo možné v rámci spolupráce profesí realizovat a které by pomohly ke kvalitnějšímu vykonávání daných profesí. Například přítomní soudci s kolegou z Vězeňské služby hovořili o tom, že ve vzdělávání soudců nebo státních zástupců chybí přesah k vězeňskému prostředí. Rádi by například uvítali informace o tom, jak se konkrétně ve věznici s odsouzenými pracuje, jak vypadají programy zacházení, k jakým změnám může pobytem ve vězení u pachatelů díky odbornému zacházení dojít. Konkrétním návrhem byla realizace vzdělávání ze strany Vězeňské služby ČR na pravidelných setkáních trestních soudců, která se konají v každém kraji.

„Aby soudce v momentě, kdy ukládá trest v podobě nepodmíněného trestu odnětí svobody, měl jasnou představu o tom, co to vlastně bude obnášet. My tady jaksi přihazujeme měsíce a léta zprava doleva, ale on každý den v tom vězeňském prostředí samozřejmě má svoji váhu, my ostatní to pojímáme vzdáleně. Každý soudce by měl mít zcela konkrétní představu o tom, jak ten vězeňský život vypadá, co se s tím vězněm děje, jaké programy zacházení tady jsou.“

Tomáš Durdík, soudce Nejvyššího soudu

Kolegové z nevládních organizací a Probační a mediační služby mluvili o svých zkušenostech ve vzdělávání o RJ a nabídli možnosti pomoci a vzájemné spolupráce na daných tématech s ostatními profesemi trestního řízení. 

Dalším důležitým tématem přispěl Tomáš Foldyna z Nejvyššího státního zastupitelství, podle kterého je ke vzdělávání o RJ potřeba přistupovat koncepčně, vytvořit rámec vzdělávání, konkrétní představu o rozsahu informací. „Musíme si stanovit, jaký výstup očekáváme, jak by měl vypadat a co by měl vědět státní zástupce či soudce na konci vzdělávacího procesu, který se bude týkat RJ.“

Závěrem  jsme diskutovali, jaké formy výuky v jednotlivých profesích je vhodné při vzdělávání v principech restorativní justice využívat.

 „Učme restorativní justici restorativně!“

Petra Masopust Šachová, předsedkyně Institutu pro restorativní justici

Předsedkyně IRJ zdůraznila, že je potřeba restorativní principy uplatňovat i při samotném vzdělávání o restorativní justici, a to zejména pro správné pochopení a vstřebání tohoto tématu a přístupu. Protože pokud chceme podporovat porozumění, respekt a dialog mezi lidmi, měli bychom toho být sami také schopni. 

Z tohoto setkání si odnášíme skvělé podněty a nápady, které nám poslouží k ještě většímu profesnímu propojení a zároveň ke kvalitnější a přístupnější formě vzdělávání profesí o restorativní justici. A v neposlední řadě k tvorbě Příručky pro restorativní praxi v ČR, která bude zásadním výstupem dvouleté činnosti Restorativní platformy již na podzim.

Další aktuality

Česko restorativně: právo každého na restorativní program

9 / 12 / 2024

Ministerstvo spravedlnosti, klíčoví poskytovatelé služeb obětem a pachatelům trestných činů z řad nevládního sektoru a vybraní akademici a odborníci trestní teorie i praxe sdílejí vizi Česko restorativně. Její... ›› více

Petra Masopust Šachová přednášela v Bělehradě o české cestě k restorativní justici

3 / 12 / 2024

Předsedkyně Institutu JUDr. Petra Masopust Šachová, Ph.D. přednášela koncem listopadu 2024 na bělehradské XIV. výroční konferenci Victimology Society of Serbia s názvem "Péče o oběti a cesty k... ›› více

Chystáme kulatý stůl k dostupnosti restorativních programů

13 / 11 / 2024

Ve spolupráci s Probační a mediační službou jsme k jednacímu stolu pozvali stěžejní poskytovatele služeb napříč nevládním sektorem, odborníky teorie a praxe trestního řízení i představitele Ministerstva spravedlnosti. Společně... ›› více

ReSet: Proběhlo školení budoucích facilitátorů restorativních setkání

18 / 10 / 2024

Patnácti odborníkům z řad poskytovatelů služeb jsme dali teoretický základ a první praktické zkušenosti ve facilitaci restorativních setkání. Restorativní programy typu mediace nebo konference jsou v ČR využívány převážně... ›› více

Výjezdní seminář o RJ: Mezioborové setkání v Chebu

7 / 10 / 2024

Měsíc říjen jsme začali vzděláváním v regionech. V kralovarském Chebu jsme uspořádali mezioborové setkání, na kterém jsme s odborníky napříč trestním řízením diskutovali o přínosech restorativního přístupu a... ›› více

Odborné školení facilitátorů restorativních setkání v případech závažné kriminality

30 / 7 / 2024

Restorativní programy typu mediace nebo konference jsou v ČR využívány převážně v situacích méně závažné trestné činnosti. Ze zahraniční i domácí pilotní praxe ale víme, že právě v případech závažné... ›› více

Česko směřuje k zakotvení restorativní justice v legislativě. Pět let od vzniku Institutu pro RJ

25 / 6 / 2024

/tisková zpráva/ Česko směřuje k zakotvení principů restorativní justice (RJ) v novele trestního řádu, která prošla připomínkovým řízením. Novelu doplní nová metodika vydaná Institutem pro restorativní justici (IRJ), která... ›› více

ReSet: Setkání facilitátorů a koordinátorů

24 / 5 / 2024

Proběhlo intervizně supervizní setkání koordinátorů a facilitátorů s hosty v rámci projektu ReSet. Nacházíme se v pomyslné polovině pilotního projektu ReSet v českých věznicích. K této příležitosti jsme... ›› více

Všechny aktuality →