
29. října schválila vláda České republiky tři zásadní strategické dokumenty, které budou určovat směřování trestní politiky v následujících letech.
- Pilíře trestní politiky
- Koncepci rozvoje vězeňství do roku 2035
- Koncepci rozvoje probace a mediace do roku 2035
Materiály vznikly na základě dlouhodobé odborné práce Pracovní skupiny pro efektivní trestní justici, která působí při Radě vlády pro lidská práva.
Česká republika dlouhodobě patří mezi evropské státy s nejvyšším počtem vězněných osob v přepočtu na počet obyvatel. Významnou část tvoří pachatelé méně závažných trestných činů, u nichž věznění často nevede ke snížení recidivy.
Schválené dokumenty proto kladou důraz na omezení užívání trestu odnětí svobody tam, kde není nezbytný, a na rozvoj opatření, která podporují odpovědnost, nápravu a bezpečí společnosti.
Schválení těchto dokumentů představuje významný milník také pro oblast restorativní justice. Práce s oběťmi, pachateli i komunitami a důraz na odpovědnost, nápravu a obnovu vztahů mají v nových strategických materiálech důležité místo.
Na jejich vzniku se podílela řada odborníků a odbornic z různých oblastí, a dokumenty odrážejí dlouhodobou snahu o lidštější, dostupnější a účinnější přístup k trestní spravedlnosti.
Zvláštní poděkování patří Kláře Šimáčkové Laurenčíkové, zmocněnkyni vlády pro lidská práva, za dlouhodobou podporu tohoto směru a za přispění k přetavení klíčových myšlenek do konkrétních strategických dokumentů.